SKU: 113032
Product Wire: Download PDF
Description
Stylish structured five panel trucker cap with a padded polyester front and breathable mesh panels on the side and back. It has a pre-curved peak, a sweatband and an adjustable snap back closure which allows one size to fit most people.
Features
- Stylish 5-panel trucker hat with breathable mesh panels
- Padded polyester front panel with a pre-curved peak
- One size fits most
- Adjustable snap back closure and a sweatband
Colours
White/Grey, White/Orange, White/Red, White/Bright Green, White/Kelly Green, White/Light Blue, White/Royal Blue, White/Navy, White/Black.
Branding Options
| Screen Print | Front - 90mm x 50mm |
|---|
| Colourflex Transfer | Front - 90mm x 50mm |
|---|
| Faux Embroidery | Front - 90mm x 50mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | Front - 90mm x 50mm |
|---|
Specifications
| Panels | 5 Panels |
|---|
| Peak | Curved |
|---|
| Closure | Snap Back |
|---|
| Circumference | Adjustable (up to 61cm) |
|---|
| Branding Advice | Screen Print is a great cost effective option, but we recommend Colourflex Transfer for a more premium quality. |
|---|
| Peak Length | 7cm |
|---|
| Front Panel Height | 16cm |
|---|
| Care Label | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | Polyester |
|---|
| Mesh | Polyurethane (PU) |
|---|
| Closure | Polyethylene (PE) |
|---|
| Peak | Polyester |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 50 x 40 x 40 cm |
|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|