SKU: 127778
Product Wire: Download PDF
Description
Sleek 350ml double wall coffee cup manufactured from recycled polypropylene and stainless steel. Features a flip closure lid that folds all the way back for easy drinking. Available in a range of vibrant colours to match your brand.
Features
- 350ml double wall coffee cup
- Made from recycled polypropylene and stainless steel
- Flip closure lid that folds all the way back for easy drinking
- Range of great colours to match your brand
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Royal Blue, Navy, Purple, Black
Dimensions
- Cup: Dia 89.5mm x H 147mm
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 50mm |
|---|
| Rotary Screen Print | 224mm x 85mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 65mm x 120mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Capacity | 350ml |
|---|
| Insulation | Double Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Flip Closure |
|---|
| Finish | Matte |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural Kraft Gift Box |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Cup Outer | Recycled Polypropylene (PP) |
|---|
| Cup Inner | 304 Stainless Steel |
|---|
| Lid | Recycled Polypropylene (PP) with a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or optional gift box
Carton
| Carton size | 48 x 48 x 34 cm |
|---|
| Carton weight | 8.80 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|