SKU: 116057
Product Wire: Download PDF
Description
Smart 350ml BPA-free double wall coffee cup with a timeless curved design and a secure push on lid. It has a stainless steel outer wall and a polypropylene inner wall which keeps drinks hot for longer. Cordia has a soft non-marking base and laser engraves to a shiny steel finish except for the stainless steel cup, which engraves to a natural etch. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Smart 350ml BPA-free double wall coffee cup
- Timeless curved design and a secure push on lid
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Stainless Steel, Gloss White, Translucent Blue, Matte Black.
Dimensions
- Cup: Dia 83mm x H 125mm
- Optional Gift Box: H 142mm x W 92mm x 92mm
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 40mm. |
|---|
| Laser Engraving | 55mm x 50mm x 60mm. |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 65mm x 110mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Capacity | 350ml |
|---|
| Insulation | Double Wall |
|---|
| Lid Attachment | Push On |
|---|
| Lid Style | Open Lid |
|---|
| Finish | Silver Cup - Shiny Steel | White Cup - Gloss Painted | Blue Cup - Translucent Painted | Black Cup - Matte Painted |
|---|
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
|---|
| Engraving Finish | Silver Cup - Natural Etch | Coloured Cups - Shiny Steel |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Cup | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner |
|---|
| Lid | Acrylonitrile Styrene (AS) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional gift box.
Carton
| Carton size | 46 x 46 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 8.90 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|