SKU: 100812
Product Wire: Download PDF
Description
Classic 500ml double wall travel mug with a handle which will keep drinks hot for longer. It is BPA-free and has a stainless steel outer wall with a polypropylene inner wall. Commuter has a secure push on lid with a splashproof sliding closure. It laser engraves to a shiny steel finish except for the stainless steel colour, which engraves to a natural etch. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- 500ml double wall travel mug with a handle
- Made from stainless steel outer with a polypropylene inner wall
- Secure push in lid with a splashproof sliding closure
- Presentation: White gift box
Colours
White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Teal, Light Blue.
Dimensions
- Dia 90mm x H 170mm x 125mm (includes handle).
Branding Options
| Pad Print | 45mm circle | 50mm x 25mm. |
|---|
| Laser Engraving | 65mm x 30mm (excluding gunmetal). |
|---|
Specifications
| Capacity | 500ml |
|---|
| Insulation | Double Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Slider Lid |
|---|
| Finish | Silver Mug - Shiny Steel | Coloured Mug - Gloss Painted |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | White |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Engraving Finish | Silver Cup - Natural Etch | Coloured Cups - Shiny Steel |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Mug | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 63 x 48 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 6.50 kg |
|---|
| Units per carton | 25 |
|---|