SKU: 116849
Product Wire: Download PDF
Description
Sleek medium-size (approximately A5) notebook with 80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper. It has a hard cover with a woven PU finish. Other features include an elastic closure band, a bookmark ribbon and a pen loop. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour.
Features
- Medium-sized (approximately A5) notebook
- Hard cover with a woven PU finish
- 80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper
- Matching elastic closure band, a bookmark ribbon and a pen loop
Colours
Navy, Black.
Dimensions
- W 135mm x L 211mm x 15mm.
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm | 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | 95mm x 180mm (one colour) |
|---|
| Direct Digital | 115mm x 180mm |
|---|
| Thermo Debossing | 100mm x 100mm |
|---|
| Thermo Debossing XL | 100mm x 180mm |
|---|
| Digital Print | Belly Band - Refer to template |
|---|
| Foil Printing | 70mm x 55mm |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 80gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Belly Band | Available for an additional charge |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 40 x 29 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 13.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|