SKU: 122949
Product Wire: Download PDF
Description
Brew and drink delicious coffee on the go with the Coffee Press Vacuum Cup. Made from stainless steel with a painted finish, this vacuum insulated cup features a screw on lid with a built-in coffee plunger and a flip cap. The cup is BPA-free and is presented in a black gift box.
Features
- 500ml vacuum insulated coffee cup with built-in coffee plunger
- Made from stainless steel with a painted finish
- Secure screw on PP lid with flip closure
- Presentation: Black gift box
Colours
Black.
Dimensions
- Cup: Dia 81mm x H 206mm x 88mm
- Gift Box: H 214mm x W 82mm x 82mm
Branding Options
| Pad Print | 45mm circle | 40mm x 20mm |
|---|
| Rotary Screen Print | 60mm x 60mm (one colour) |
|---|
| Laser Engraving | 45mm x 45mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 500ml |
|---|
| Insulation | Vacuum |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Flip Closure |
|---|
| Finish | Painted |
|---|
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Gift Box (included) Colour | Black |
|---|
| Suitable for Hot Liquids | Yes |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| Wash Instructions | Hand wash recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Cup | 201 Stainless Steel Outer, 304 Stainless Steel Inner |
|---|
| Press | 304 Stainless Steel |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 48 x 47 x 19 cm |
|---|
| Carton weight | 19.20 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|