Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 121837
Product Wire: Download PDF
Environmentally-conscious retractable ball pen with a kraft paper barrel and a trim manufactured from a blend of wheat straw fibre and ABS. It has a blue refill with 1000m of German manufactured Dokumental ink and a tungsten carbide ball for improved writing quality.
Natural.
| Pad Print | Pen - 60mm x 7mm. |
|---|---|
| Screen Print | Pen - 60mm x 12mm. |
| Direct Digital | Pen - 90mm x 5mm. |
| Writing Distance | 1000m |
|---|---|
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Blue |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Natural |
| Trim | Colour Matched |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
| Barrel | Kraft Paper |
|---|---|
| Grip | Kraft Paper |
| Clip | Wheat Straw Fibre / Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Tip | Wheat Straw Fibre / Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Wheat Straw Fibre / Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Loose packed.
| Carton size | 43 x 31 x 20 cm |
|---|---|
| Carton weight | 7.00 kg |
| Units per carton | 1000 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Natural (Blue Ink) | 31200 | Late Jul |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|