SKU: 125055
Product Wire: Download PDF
Description
Wine carry bag made from 180gsm paper with coloured ribbon handles. The gusset and top edge are reinforced for added strength. This bag is perfect for wine and champagne gifting or presentation.
Features
- Carry bag made from 180gsm paper
- Coloured ribbon handles
- Reinforced gusset and top edge
- Perfect for gifting larger wine bottles and champagne
Colours
Bag - Natural, White, Navy, Black.
Dimensions
- H 357mm x W 119mm x Gusset 105mm (excludes handle)
- Handle Length: 360mm
Branding Options
| Screen Print | Front - 75mm x 250mm (one colour) | Back - 75mm x 190mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | Front - 75mm x 250mm (White and Natural bags only) |
|---|
Specifications
| Capacity | 4.5L |
|---|
| Paper Weight | 180gsm |
|---|
| Ribbon | Satin Weave |
|---|
| Internal Colour | White Bag - White Inside | Natural bag, Navy Bag, Black Bag - Natural Inside |
|---|
| Digital Packaging Print | Due to the uncoated substrate, ink will be absorbed into the product, resulting in a more subdued colour output that more closely resembles the uncoated pantone equivalent. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bag | FSC Paper |
|---|
| Ribbon Handles | Polyester (PES) |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 53 x 37 x 14 cm |
|---|
| Carton weight | 6.40 kg |
|---|
| Units per carton | 150 |
|---|