SKU: 110506
Product Wire: Download PDF
Description
Reusable rubbish bag which is ideal for use in cars, boats, trucks, heavy machinery cabs etc. It is manufactured from robust 210D polyester and features a secure Velcro base closure which makes emptying it very easy. Other features include an adjustable woven strap with a snap lock release and an expandable opening which allows the bag to hold larger items like bottles and cans. A simple instruction leaflet is included.
Features
- Reusable rubbish bag ideal for cars, boats, trucks, heavy machinery etc
- Made from durable 210D polyester, offering resistance to wear and tear
- Features a Velcro closure base for easy emptying
- Equipped with an adjustable strap and snap lock release
- Expandable design allows bag to accommodate larger items like bottles and cans
- A simple instruction leaflet is included to assist with setup and use
Colours
Black.
Dimensions
Branding Options
| Screen Print | 120mm x 150mm (one colour) |
|---|
| Colourflex Transfer | 120mm x 150mm |
|---|
| Faux Embroidery | 120mm x 150mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 120mm x 150mm |
|---|
Specifications
| Expandable Opening | Yes |
|---|
| Adjustable Strap Length | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bag | Polyester |
|---|
| Closure Type | Velcro |
|---|
| Webbing | Polyester |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 60 x 35 x 39 cm |
|---|
| Carton weight | 11.50 kg |
|---|
| Units per carton | 300 |
|---|