SKU: 110829
Product Wire: Download PDF
Description
Exceptional twist-action brass ballpoint pen with a smart electroplated finish and decorative guilloche engraved lines on the lower barrel. It has a black large volume refill with 4000 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen case.
Features
- Stunning twist-action brass ballpoint pen with a guilloche engraved barrel
- 4000m of black Dokumental ink
- Smart electroplated finish
- Presentation: Optional pen case
Colours
Silver, Gold, Gunmetal.
Dimensions
- Dia 8mm x L 146mm x 13mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions G & H - 40mm x 6mm |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Positions G & H - 40mm x 6mm. |
|---|
| Pad Print | Presentation Case - 65mm x 35mm |
|---|
| Debossing | Presentation Case - 70mm x 40mm |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 4000m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Electroplated |
|---|
| Trim | Colour Matched |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Brass |
|---|
| Grip | Brass |
|---|
| Clip | Brass |
|---|
| Tip | Brass |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Brass |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen presentation case.
Carton
| Carton size | 35 x 20 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 6.50 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|