SKU: 124143
Product Wire: Download PDF
Description
Versatile 50cm Type-C charging cable with multiple adaptors. It features dual inputs with Type-C and USB-A adaptors at one end and triple outputs at the other (Type-C and twin Micro-B and Lightning connectors). The cable is braided for added durability and can be tidied away with the supplied Velcro cable tie.
Features
- Handy 50cm Type-C charging cable with multiple adaptors
- Dual input: USB-A and Type-C
- Triple output: Type-C and twin Micro-B USB and Lightning
- Braided cable for added durability
- Velcro cable tie
Colours
Black.
Dimensions
- Charging Cable: L 580mm x W 19mm x 9mm
- Gift Box: L 82mm x W 36mm x 23mm
Branding Options
Specifications
| Upstream Connector | USB Type-C (Male) with Type-A adaptor |
|---|
| Downstream Connector | Type-C with Twin adaptor (Micro-B & Lightning Connector) |
|---|
| Cable Length | 50cm |
|---|
| Max. Power | 1A |
|---|
| Packaging | Individual black box included |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cable Jacket | Polyester |
|---|
| Connectors | Copper & Iron |
|---|
| Connector Heads | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Individual Black Cardboard Box
Carton
| Carton size | 42 x 22 x 26 cm |
|---|
| Carton weight | 8.26 kg |
|---|
| Units per carton | 300 |
|---|