SKU: 112970
Product Wire: Download PDF
Description
Small 4L cooler bag with PE foam insulation encased in a water-resistant PEVA inner liner. The outer construction is 600D polyester with a zippered top closure, a slip pocket on the front and an adjustable woven shoulder strap.
Features
- Handy 4L cooler bag made from 600D polyester with zippered closure
- Water-resistant PEVA inner liner
- Adjustable woven strap and a slip front pocket
Colours
White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Kelly Green, Light Blue, Royal Blue, Navy, Purple, Black.
Dimensions
- H 160mm x W 240mm x Gusset 135mm (excludes shoulder strap)
- Strap Length (extended): 840mm
Branding Options
| Screen Print | Pocket - 100mm x 70mm |
|---|
| Colourflex Transfer | Pocket - 100mm x 70mm |
|---|
| Faux Embroidery | Pocket - 100mm x 70mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | Pocket - 100mm x 70mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 4L |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | Polyester (PES) |
|---|
| Lining | Polyethylene-Vinyl Acetate (PEVA) |
|---|
| Foam | Polyethylene (PE) |
|---|
| Webbing | Polyester (PES) |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 39 x 35 x 35 cm |
|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|