SKU: 116651
Product Wire: Download PDF
Description
Twist action ballpoint pen with a natural bamboo barrel, a soft touch grip and shiny chrome trim. It has a black refill with 300 metres of German manufactured Dokumental ink.
Features
- Twist-action ballpoint pen with a natural bamboo barrel
- 300m of black Dokumental ink
- Soft-touch grip and shiny chrome trim
- Optional carboard pen sleeve available
Colours
Orange, Red, Bright Green, Dark Green, Light Blue, Royal Blue, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 133mm x W 15mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Position D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 50mm x 12mm (one colour). |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Position D & E - 50mm x 6mm. |
|---|
| Direct Digital | Pen - Position D & E - 50mm x 6mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 300m |
|---|
| Note | Bamboo is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Mini Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Natural |
|---|
| Grip Finish | Matte |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Bamboo |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 48 x 31 x 19 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|