SKU: 121725
Product Wire: Download PDF
Description
Bamboo ruler bookmark with a pad of yellow adhesive notes and five pads of different coloured adhesive flags. Each pad comes with 25 adhesive leaves. Measurements are printed with black ink in centimetres and inches. Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding.
Features
- Bookmark ruler with a pad of yellow sticky notes and five pads of different coloured adhesive flags
- Each pad comes with 25 adhesive leaves
- Units of measure: inches and centimetres
Colours
Natural.
Dimensions
Branding Options
Specifications
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Units of Measure | mm/cm/inches |
|---|
| Max. Measurement | 15cm |
|---|
| Note | Bamboo can produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Number of Leaves | Small Adhesive Notes - 25 | Adhesive Flags - 25 per Colour |
|---|
| Paper Weight | Small Adhesive Notes - 70gsm | Adhesive Flags 75gsm |
|---|
| Binding Method | Glued |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Ruler | Bamboo |
|---|
| Paper | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 46 x 45 x 24 cm |
|---|
| Carton weight | 15.00 kg |
|---|
| Units per carton | 600 |
|---|