SKU: 124859
Product Wire: Download PDF
Description
Perfect for compact charging on the go, this retractable charging cable sports a stylish natural bamboo hub. The cable has dual USB-A and Type-C inputs and Type-C, Micro-B USB and Lightning outputs.
Features
- Compact retractable charging cable with a natural bamboo hub
- Dual input: USB-A, Type-C
- Triple output: Type-C, Micro-B USB and Lightning
- Presentation: Kraft gift box
Colours
Natural/White
Dimensions
- Charging Cable: L 140mm x W 48mm x 18mm
- Gift Box: L 86mm x W 62mm x 26mm
Branding Options
| Pad Print | 37mm circle |
|---|
| Laser Engraving | 37mm circle |
|---|
Specifications
| Upstream Connector | USB Type-C (Male) with USB-A adaptor |
|---|
| Downstream Connector | Type-C, Micro-B & Lightning |
|---|
| Cable Length | 80cm |
|---|
| Max. Power | 1A |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Note | Bamboo is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Packaging | Kraft gift box included |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cable Jacket | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
|---|
| Connectors | Copper & Iron |
|---|
| Connector Heads | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Hub | Bamboo |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 46 x 29 x 29 cm |
|---|
| Carton weight | 9.60 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|