SKU: 117633
Product Wire: Download PDF
Description
Natural bamboo cutlery set which is presented in a cotton drawstring bag. The set includes a knife, fork, spoon, straw and a cleaning brush. This cutlery set is an environmentally-conscious alternative to single-use plastic cutlery and is a great way to send a positive message. Branding is on the cotton drawstring bag. Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern and colour. This item is not dishwasher safe, and handwashing is recommended.
Features
- Made from natural bamboo, offering a environmentally-conscious alternative to single-use plastic cutlery
- Includes a knife, fork, spoon, straw, and cleaning brush
- Presentation: cotton drawstring bag
Colours
Natural.
Dimensions
- Pouch: L 252mm x W 70mm (excludes drawstring).
Branding Options
| Screen Print | 170mm x 40mm (one colour) |
|---|
| Colourflex Transfer | 170mm x 40mm |
|---|
| Faux Embroidery | 170mm x 40mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 170mm x 40mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials |
|---|
| Included | x1 Knife | x1 Spoon | x1 Straw | x1 Cleaning Brush |
|---|
| Note | Bamboo can produce unavoidable variances in the grain, pattern and colour |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 37 x 22 x 37 cm |
|---|
| Carton weight | 7.50 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|