SKU: 121412
Product Wire: Download PDF
Description
Classic stainless steel bottle opener with a natural bamboo casing. The bottle opener is magnetic so it can be attached to any magnetic surface. Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding.
Features
- Classic stainless steel bottle opener with a natural bamboo casing
- Can be attached to any magnetic surface
- Bamboo produces a material that is durable and versatile
Colours
Natural.
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | 53mm circle |
|---|
| Laser Engraving | 53mm circle |
|---|
| Direct Digital | 53mm circle |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Engraving Finish | Natural Etch |
|---|
| Bottle Opener | Suitable for pop top bottles |
|---|
| Note | Bamboo is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle Opener | Stainless Steel |
|---|
| Casing | Bamboo |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 32 x 31 x 34 cm |
|---|
| Carton weight | 9.20 kg |
|---|
| Units per carton | 105 |
|---|