SKU: 109786
Product Wire: Download PDF
Description
Design inspired fashion sunglasses with an impact-resistant polycarbonate frame and arms which are fitted with CE standard 100% UV 400 lenses that provide both UVA and UVB protection. They can be supplied in an optional microfibre pouch for an additional cost.
Features
- Stylish and modern design, with the benefits of sun protection
- Made from impact resistant polycarbonate offering durability and performance
- UV400 lenses provide UVA and UVB protection
- Presentation: Optional microfibre pouch at an additional cost
Colours
Sunglasses: Black with Black lenses.
Dimensions
- W 141mm x H 56mm x 40mm (closed).
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 6mm. |
|---|
| Screen Print | Optional Microfibre Pouch - 100mm x 60mm (one colour) |
|---|
| Colourflex Transfer | Optional Microfibre Pouch - 100mm x 60mm |
|---|
| Debossing | Optional Microfibre Pouch - 80mm x 40mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | Optional Microfibre Pouch - 100mm x 60mm |
|---|
Specifications
| Ultraviolet A (UVA) Protection | Yes |
|---|
| Ultraviolet B (UVB) Protection | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Frame | Polycarbonate (PC) |
|---|
| Arms | Polycarbonate (PC) |
|---|
Packaging
Loose packed or optional Microfibre Pouch.
Carton
| Carton size | 52 x 22 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 6.00 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|