SKU: 107656
Product Wire: Download PDF
Description
Refined tote bag with a rounded gusset and a sewn in base for added capacity. It is manufactured from tough 600D polyester and has a slip front pocket, a secure zippered top closure and long woven carry handles so it can be comfortably carried on a shoulder.
Features
- Stylish tote bag that features a rounded gusset and a sewn-in base for added capacity
- Made from tough 600D polyester
- Equipped with a zippered main compartment and front slip pocket
- Long woven carry handles allow for comfortable shoulder carrying
Colours
Yellow/Black, Orange/Black, Red/Black, Bright Green/Black, Light Blue/Black, Royal Blue/Black, Purple/Black, Black.
Dimensions
- H 380mm x W 460mm x Gusset 130mm (excludes handles)
- Handle Length: 660mm
Branding Options
| Screen Print | 160mm x 180mm |
|---|
| Colourflex Transfer | 160mm x 180mm |
|---|
| Embroidery | 100mm x 75mm |
|---|
| Faux Embroidery | 160mm x 180mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 160mm x 180mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 22L |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 49 x 46 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 13.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|