SKU: 105261
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable plastic ballpoint pen with a white barrel, a frosted translucent soft-touch grip and shiny chrome trim. It can be branded in stunning full colour on both sides of the barrel. Avenger has a black large volume refill with 1800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable plastic ballpoint pen with full colour branding
- 1800m of black Dokumental ink
- Frosted soft-touch grip and shiny chrome trim
- Full colour branding on both sides of barrel
- Optional pen sleeve available
Colours
Clear, Yellow, Orange, Red, Green, Blue, Purple, Black.
Dimensions
- Dia 14mm x L 135mm x 17.5mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 40mm x 9mm | Position K - 45mm x5mm. |
|---|
| Direct Digital | Positions D & E - 50mm x 9mm | Positions D & E - 45mm x 9mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Gloss |
|---|
| Grip Finish | Frosted Translucent |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 53 x 31 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 14.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|