SKU: 106964
Product Wire: Download PDF
Description
This 14L reusable tote bag is the perfect companion for all your shopping and everyday needs. Made from non-woven polypropylene material, this tote bag is lightweight and a great alternative to single-use bags. Equipped with a practically sized gusset for extra capacity, making it ideal for shopping, daily errands, and events.
Features
- 14L reusable tote bag made from non-woven polypropylene material
- Featuring longer carry handles, designed for comfortable over-the-shoulder carrying
- Equipped with a gusset for added capacity
- Lightweight and perfect for everyday use, shopping, and events
Colours
Grey, Natural, White, Yellow, Orange, Pink, Red, Burgundy, Bright Green, Kelly Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Process Blue, Royal Blue, Navy, Black.
Dimensions
- H 420mm x W 380mm x Gusset 90mm (excludes handles)
- Handle Length: 570mm
Branding Options
| Screen Print | 250mm x 250mm |
|---|
| Colourflex Transfer | 250mm x 200mm |
|---|
| Faux Embroidery | 250mm x 200mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 250mm x 200mm |
|---|
Specifications
| Literage | 14 |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 44 x 40 x 48 cm |
|---|
| Carton weight | 11.20 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|