SKU: 112228
Product Wire: Download PDF
Description
Large 600ml drink mixing shaker which has a secure screw on lid with a snap closure. It is manufactured from polypropylene which is shatterproof, odour-resistant and BPA-free. Atlas is designed for mixing and pouring powdered drinks and nutrition supplements. It has both metric and imperial graduations and a stainless steel mixing ball which helps to break up powder granules. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- 600ml drink shaker designed for mixing powdered drinks
- Shatterproof, odour-resistant and BPA-free
- Secure screw on lid with snap closure
- Features both metric and imperial graduations and a stainless steel mixing ball
Colours
White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Light Blue, Royal Blue, Black.
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | 50mm x 30mm (one side only). |
|---|
| Rotary Screen Print | 70mm x 70mm (one side only). |
|---|
Specifications
| Capacity | 600ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Flip closure |
|---|
| Finish | Matte |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Shaker | Polypropylene (PP) |
|---|
| Mixing Ball | 304 Stainless Steel |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 49 x 38 x 47 cm |
|---|
| Carton weight | 8.50 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|