SKU: 116654
Description
Retractable plastic ballpoint pen with a white barrel, a soft rubber grip and a rotating inner barrel which holds six different messages. Each time the push button is clicked, a new message is displayed in the two clear barrel windows. It has a blue or black refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink.
Features
- Retractable plastic ballpoint pen which can display six rotating messages
- 1200m of blue or black Dokumental ink
- Soft rubber grip
- Using the push button changes which messages are displayed
- Lead time: 14 - 16 weeks, sampling is additional time
Colours
Orange, Red, Green, Light Blue, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Dia 12mm x L 145mm x 14mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Position K - 70mm x 8mm. |
|---|
| Screen Print | Message - 40mm x 4mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Refill Type | Ball |
|---|
| Refill Colour | Blue or Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matt |
|---|
| Trim | Colour Matched with a White Tip |
|---|
| Message Pen | Yes |
|---|
Materials
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Grip | Rubber |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 50 x 31 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 13.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|