SKU: 129112
Product Wire: Download PDF
Description
Designed for life in motion, the ARCHER Soft-Touch Duffle Bag delivers sleek, modern style with practical versatility. Made from ultra soft-touch PU with a matte finish and ARCHER branded lining, it features a spacious 30L main compartment, two internal zip pockets and two mesh organiser pockets. An external zippered compartment offers extra storage, while water-resistant zips protect your gear whether you're at work, the gym, or on the move. The adjustable padded shoulder strap makes carrying comfortable and the easy-clean surface makes it the perfect travel companion. Presented with an ARCHER branded hangtag.
Features
- Stylish duffle made from ultra soft-touch PU fabric with matte finish
- 30L main compartment with two internal zippered compartments and two mesh pockets
- External zippered compartment and water-resistant zips
- Adjustable and removeable shoulder strap with padding
- PU fabric easily wipes clean with a damp cloth
- Presentation: ARCHER branded hangtag
Colours
Olive, Navy, Black
Dimensions
- H 285mm x L 515mm x Gusset 245mm (excludes handle and straps)
- Handle Length: 625mm
- Strap Length (extended): 1460mm
Branding Options
| Screen Print | 100mm x 50mm (one colour) |
|---|
| Colourflex Transfer | 90mm x 50mm |
|---|
| Faux Embroidery | 90mm x 50mm |
|---|
Specifications
| Brand | ARCHER |
|---|
| Capacity | 30L |
|---|
| Front Pocket Dimensions | H17.5cm x W21.5cm |
|---|
| Removable Shoulder Strap | Yes |
|---|
| Packaging | Includes ARCHER branded hangtag |
|---|
| Care Label | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Outer Shell | Polyurethane (PU) |
|---|
| Lining | Polyester (PES) |
|---|
| Webbing | Polyester (PES) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 71 x 31 x 28 cm |
|---|
| Carton weight | 12.30 kg |
|---|
| Units per carton | 10 |
|---|