SKU: 129113
Product Wire: Download PDF
Description
Designed for life in motion, the ARCHER Soft-Touch Cooler Bag delivers modern style with practical performance. Crafted from ultra soft-touch PU with a matte finish, it features a spacious 26L main compartment lined with aluminium foil to help maintain temperature and has an easy-wipe surface for easy cleaning. A front zippered pocket keeps essentials within easy reach, while woven carry handles and an adjustable, removable shoulder strap offer versatile carrying options. Presented with an ARCHER branded hangtag.
Features
- Stylish cooler bag made from ultra soft-touch PU fabric with a matte finish
- 26L capacity with aluminium foil lining to maintain temperature
- Front zippered compartment for extra storage
- Water-resistant zips
- Woven carry handles and adjustable, removeable woven shoulder strap
- PU fabric easily wipes clean with a damp cloth
- Presentation: ARCHER branded hangtag
Colours
Olive, Navy, Black
Dimensions
- H 330mm x W 335mm x Gusset 230mm (excludes handles and shoulder strap)
- Handle Length: 630mm
- Strap Length (extended): 1480mm
Branding Options
| Screen Print | 100mm x 50mm (one colour) |
|---|
| Colourflex Transfer | 90mm x 40mm |
|---|
| Faux Embroidery | 90mm x 40mm |
|---|
Specifications
| Brand | ARCHER |
|---|
| Capacity | 26L |
|---|
| Front Pocket DImensions | H24.5cm x W17cm |
|---|
| Removable Shoulder Strap | Yes |
|---|
| Packaging | Includes ARCHER branded hangtag |
|---|
| Care Label | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Outer Shell | Polyurethane (PU) |
|---|
| Main Compartment Lining | Aluminium Foil |
|---|
| Insulation | Polyethylene (PE) Foam |
|---|
| Front Pocket Lining | Polyester (PES) |
|---|
| Webbing | Polyester (PES) |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 53 x 38 x 50 cm |
|---|
| Carton weight | 10.80 kg |
|---|
| Units per carton | 10 |
|---|