SKU: 104193
Product Wire: Download PDF
Description
Classic round 330ml stoneware coffee mug with a gloss glazed finish, presented in a natural gift box. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Round 330ml stoneware coffee mug
- Gloss glazed finish
- Optional gift box sleeve available at an additional cost
- Presentation: Natural gift box
Colours
White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Light Blue, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Mug: Dia 81mm x H 95mm x 120mm (includes handle)
- Gift Box: H107mm x W112mm x 91mm
Branding Options
| Pad Print | 50mm x 50mm |
|---|
| Rotary Screen Print | 170mm x 70mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 100mm x 100mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Capacity | 330ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Finish | Gloss Glazed |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 36 x 39 x 46 cm |
|---|
| Carton weight | 19.00 kg |
|---|
| Units per carton | 48 |
|---|