SKU: 109989
Product Wire: Download PDF
Description
Twist action brass ballpoint pen which has a lacquered barrel and shiny chrome accents. It has a black large volume refill with 1600 metres of writing ink and can be presented in an optional gift box.
Features
- Twist-action brass ballpoint pen with a lacquered barrel
- 1600m of black writing ink
- Shiny chrome trim
- Presentation: Optional gift box
Colours
Silver, White, Black.
Dimensions
- Dia 13mm x L 141mm x 16mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions G & I - 30mm x 7mm. |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Positions G & I - 30mm x 6mm. |
|---|
| Pad Print | Gift Box - 50mm x 20mm |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1600m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Mirror |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Silver Pen - Matt Lacquer | Coloured Pens - Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Brass |
|---|
| Grip | Brass |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Brass |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Brass |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional presentation box.
Carton
| Carton size | 33 x 29 x 25 cm |
|---|
| Carton weight | 19.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|