SKU: 126534
Product Wire: Download PDF
Description
Compact 500ml bottle made from recycled aluminium with a painted finish and a secure screw-on lid made from recycled polypropylene. All recycled materials are GRS-certified, and the bottle features the recycled symbol printed on the base. Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost.
Features
- Compact 500ml bottle made from recycled aluminium with a painted finish
- Secure screw on lid made from recycled polypropylene
- All recycled materials are GRS-certified
- Recycled symbol printed on the base
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
White, Black
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 50mm |
|---|
| Rotary Screen Print | 175mm x 115mm (one colour) |
|---|
| Rotary Digital Print | 200mm x 125mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Capacity | 500ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Gloss White | Matte Black |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Recycled Aluminium |
|---|
| Lid | Recycled Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or optional gift box
Carton
| Carton size | 42 x 42 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 3.52 kg |
|---|
| Units per carton | 36 |
|---|