SKU: 200249
Product Wire: Download PDF
Description
Futuristic 400ml notebook-shaped water bottle which bevelled so it is easy to carry. It easily slides into bags alongside books, laptops and folders. It has a secure screw on lid and a handy finger grip with a soft-touch silicone liner. It is manufactured from AS plastic with a polypropylene lid. This product is not dishwasher safe and handwashing
is recommended.
Colours
Frosted Clear/White, Frosted Clear/Dark Blue, Frosted Clear/Black
Dimensions
- Bottle: H 215mm x W 130mm x 28mm.
- Gift Box: H 219mm x W 133mm x 33mm.
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm. |
|---|
| Screen Print | 100mm x 120mm (one colour). |
|---|
| Direct Digital | 100mm x 120mm. |
|---|
Specifications
| Capacity | 400ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Matt Frosted |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | White |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Acrylonitrile Styrene (AS) |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 36 x 28 x 45 cm |
|---|
| Carton weight | 9.00 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|