SKU: 114132
Product Wire: Download PDF
Description
Futuristic 400ml water bottle which is shaped like a notebook and bevelled so it is even easier to carry. It has a secure screw-on lid and easily slides into bags alongside books, laptops and folders etc. Accent can also be carried in one hand along with a tablet or a notebook. It is manufactured from AS plastic with a polypropylene lid. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- 400ml notebook-shaped bottle made from AS plastic
- Screw on polypropylene lid
- Easy to carry alongside notebooks, laptops and folders
Colours
Clear/White
Dimensions
- Bottle: H 215mm x W 130mm x 28mm.
- Gift Box: H 219mm x W 133mm x 33mm.
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm. |
|---|
| Screen Print | 100mm x 120mm (one colour). |
|---|
| Direct Digital | 100mm x 120mm. |
|---|
Specifications
| Capacity | 400 ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Matt Frosted |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | White |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Acrylonitrile Styrene (AS) |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 36 x 28 x 45 cm |
|---|
| Carton weight | 9.00 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|