SKU: 119570
Product Wire: Download PDF
Description
Classic stainless steel bottle opener with a natural rubberwood casing. Rubberwood is seen as a more environmentally conscious choice for wooden products as rubber trees are harvested for wood when they no longer produce enough latex for rubber production. Wood is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding.
Features
- Classic stainless steel bottle opener with a natural rubberwood casing
- Rubberwood is seen as a more environmentally conscious choice for wooden products
Colours
Natural.
Dimensions
- W 40mm x L 177mm x H 8.5mm
Branding Options
| Pad Print | 65mm x 30mm |
|---|
| Laser Engraving | 85mm x 30mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Engraving Finish | Natural Etch |
|---|
| Bottle Opener | Suitable for pop top bottles |
|---|
| Note | Wood is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging. |
|---|
Materials
| Bottle Opener | Stainless Steel |
|---|
| Casing | Rubberwood |
|---|
Packaging
Black Gift Box.
Carton
| Carton size | 40 x 36 x 26 cm |
|---|
| Carton weight | 19.80 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|