SKU: 121523
Product Wire: Download PDF
Description
Medium-sized (approximately A5) mindfulness notebook with 300gsm kraft cardboard cover featuring 40 leaves (80 pages) of 100gsm lined white paper on the right and patterned paper on the left for colouring in. This notebook provides a practical way to take notes and relax. Mindfulness means maintaining a moment-by-moment awareness of our thoughts, feelings, bodily sensations, and surrounding environment, through a gentle, nurturing lens.
Colours
Natural.
Dimensions
- W 148mm x L 209mm x 6.3mm.
Branding Options
| Pad Print | Front or Back - 55mm x 55mm | Front or Back - 35mm x 65mm |
|---|
| Screen Print | Front - 90mm x 185mm (one colour) | Back - 97mm x 185mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | Front - 90mm x 185mm | Back - 97mm x 185mm |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | White |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Binding Method | Perfect |
|---|
| Leaves | 40 |
|---|
| Page Weight | 100gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 0.5mm |
|---|
| Page Design | Lined & Patterned |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Kraft - Unbleached |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 32 x 23 x 33 cm |
|---|
| Carton weight | 15.00 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|