SKU: 118542
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable aluminium ballpoint pen with a unique stone-like textured finish and shiny chrome accents. It has a blue large volume refill with 1800 metres of writing ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable aluminium ballpoint pen with a unique stone-like textured barrel and shiny chrome trim
- 1800m of blue writing ink
- Optional pen sleeve available
Colours
Light Grey, Dark Grey, Navy, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 142mm x 14mm (includes clip)
Branding Options
| Laser Engraving | Position D & E - 50mm x 6mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Note | Due to the painting process for stone-like textured finish this can result in unavoidable variances in the colour. |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 45 x 31 x 11 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|