SKU: 117838
Product Wire: Download PDF
Description
Medium-size (approximately A5), environmentally-focussed notebook with a hard cover that is finished with a stylish combination of natural cork and heathered cotton. The notebook has 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper and an elastic pen loop which holds a matching retractable ball pen. The pen features a natural cork barrel and the accents are manufactured from a 50/50 blend of wheat straw fibre and BPA-free polypropylene. It has a black refill with 700 metres of German manufactured Dokumental ink and a tungsten carbide ball for improved writing quality. The set is presented in a natural unbleached cardboard sleeve.
Features
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
- Hard cover made using a combination of heathered cotton and natural cork
- Includes a black ink pen with a natural cork barrel
- Presented in an unbleached cardboard sleeve
Colours
Natural.
Dimensions
- Set: W 152mm x L 210mm x 15mm.
- In sleeve: W 154mm x L 213mm x 15mm.
Branding Options
| Screen Print | 100mm x 60mm (one colour) |
|---|
| Colourflex Transfer | Please refer to template |
|---|
| Faux Embroidery | Please refer to template |
|---|
| DigiFlex Transfer | Please refer to template |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 1.5mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Pen Included | Yes |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Packaging | Individual Kraft Sleeve included |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Cotton and Cork |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Natural Kraft Cardboard Sleeve.
Carton
| Carton size | 42 x 35 x 25 cm |
|---|
| Carton weight | 15.40 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|