SKU: 117072
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable aluminium ballpoint pen with a matte finish metallic lacquered barrel. It has a black large volume refill with 1800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable aluminium ballpoint pen
- 1800m of black Dokumental ink
- Metallic lacquered barrel with a matte finish
- Optional pen sleeve available
Colours
Matte Black, Gloss Black
Dimensions
- Dia 11mm x L 145mm x W 14.5mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions G & I - 25mm x 6mm | Positions F & H - 35mm x 6mm. |
|---|
| Laser Engraving | Positions G & I - 25mm x 5mm | Positions F & H - 35mm x 5mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte Lacquer |
|---|
| Trim | Black |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Aluminium |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 35 x 35 x 13 cm |
|---|
| Carton weight | 8.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|