SKU: 116873
Product Wire: Download PDF
Description
Classic two-tone tote bag which is manufactured from 285gsm natural unbleached cotton canvas with coloured trim. It has an internal slip pocket, a base gusset for added capacity and long carry handles.
Features
- Classic two-tone tote bag manufactured from 285gsm natural unbleached cotton canvas with coloured trip
- Base gusset for added capacity
- Long cotton carry handles
Colours
Orange/Natural, Red/Natural, Bright Green/Natural, Light Blue/Natural, Royal Blue/Natural, Black/Natural.
Dimensions
- H 410mm x W 448mm (excludes handles)
- Handle Length: 650mm
Branding Options
| Screen Print | 240mm x 200mm |
|---|
| Colourflex Transfer | 240mm x 200mm |
|---|
| Faux Embroidery | 240mm x 200mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 240mm x 200mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials |
|---|
| Capacity | 15L |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 47 x 43 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 9.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|