SKU: 125280
Product Wire: Download PDF
Description
Professional twist action ballpoint pen from Swiss Peak. Luzern features a stainless steel barrel with a gloss lacquered finish, shiny chrome trim, and a blue refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink. The pen has the Swiss Peak logo on the barrel and is tastefully presented in a cardboard pen sleeve with Swiss Peak branding.
Features
- Professional twist action ballpoint pen from Swiss Peak
- 1200m of blue Dokumental ink
- Stainless steel barrel with gloss lacquered finish and shiny chrome trim
- Presentation: Cardboard sleeve with Swiss Peak branding
Colours
Black
Dimensions
- Pen: Dia 10mm x L 140mm x 13mm (includes clip)
- Sleeve: 155mm x 37mm
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 40mm x 6mm | Pen - Positions F & H - 50mm x 6mm |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Position D & E - 40mm x 6mm |
|---|
| Pad Print | Gift Box - 65mm x 40mm |
|---|
| Resin Coated Finish | Gift Box - 55mm x 24mm (oval or rectangle) |
|---|
Specifications
| Brand | Swiss Peak |
|---|
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Cross-style |
|---|
| Nib Size | 1.0mm |
|---|
| Laser Engrave Finish | Stainless Steel Finish |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Stainless Steel |
|---|
| Grip | Stainless Steel |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Iron |
|---|
Packaging
Individual Cardboard Sleeve
Carton
| Carton size | 54 x 34 x 18 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|