SKU: 116746
Product Wire: Download PDF
Description
Retail quality sunglasses with an impact-resistant polycarbonate frame and arms. Both the frame and arms are finished with a stylish carbon fibre pattern. They are fitted with CE standard 100% UV400 lenses which provide both UVA and UVB protection. Malibu can be presented in a microfibre pouch for an additional cost.
Features
- Sleek retail quality inspired design, with the benefits of sun protection
- Made from impact resistant polycarbonate ensuring durability and performance
- UV400 lenses provide UVA and UVB protection
- Presentation: Optional microfibre pouch at an additional cost
Colours
Sunglasses: Grey.
Dimensions
- W 145mm x H 48mm x 30mm (closed).
Branding Options
| Pad Print | 45mm x 8mm. |
|---|
| Screen Print | Optional Microfibre Pouch - 100mm x 60mm (one colour) |
|---|
| Colourflex Transfer | Optional Microfibre Pouch - 100mm x 60mm |
|---|
| Debossing | Optional Microfibre Pouch - 80mm x 40mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | Optional Microfibre Pouch - 100mm x 60mm |
|---|
Specifications
| Ultraviolet A (UVA) Protection | Yes |
|---|
| Ultraviolet B (UVB) Protection | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Frame | Polycarbonate (PC) |
|---|
| Arms | Polycarbonate (PC) |
|---|
Packaging
Loose packed or optional Microfibre Pouch.
Carton
| Carton size | 44 x 24 x 32 cm |
|---|
| Carton weight | 6.00 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|