SKU: 124695
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable ballpoint pen made from beech wood with shiny chrome accents. It has a black refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional gift box.
Features
- Retractable ballpoint pen from beech wood
- 1200m of black Dokumental ink
- Shiny chrome trim
- Presentation: Optional kraft gift box
Colours
Natural
Dimensions
- Dia 10mm x L 140mm x 13.5mm (includes clip)
Branding Options
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 60mm x 12mm |
|---|
| Pad Print | Pen - Position D & E - 50mm x 6mm |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Position D & E - 50mm x 6mm |
|---|
| Pad Print | Gift Box - 65mm x 40mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 150mm x 50mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Natural |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Note | Beech wood is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Beech wood |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Brass |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Beech wood |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional presentation box.
Carton
| Carton size | 48 x 16 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 5.40 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|