Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 124212
Product Wire: Download PDF
Retractable ballpoint made from a 50/50 blend of wheat straw fibre and ABS plastic with a matte finish and shiny chrome accents. It has a black large volume refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink.
Natural
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 50mm x 12mm (one colour) |
|---|---|
| Pad Print | Pen - Position D & E - 50mm x 7mm |
| Direct Digital | Pen - Position D & E - 55mm x 6mm |
| Writing Distance | 1200m |
|---|---|
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
| Barrel | Wheat Straw Fibre 50% / Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) 50% |
|---|---|
| Grip | Wheat Straw Fibre 50% / Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) 50% |
| Clip | Iron |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Loose packed.
| Carton size | 45 x 31 x 19 cm |
|---|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
| Units per carton | 1000 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Natural (Black Ink) | 9400 | - |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|