SKU: 124162
Product Wire: Download PDF
Description
Stylish and functional medium-sized (approximately A5) notebook with a soft kraft cover. The notebook features 40 leaves (80 pages) of 70gsm lined cream paper made using sugarcane waste, with a sugarcane logo printed on the inside cover and the corner of each page.
Features
- Medium-sized (approximately A5) notebook with a soft kraft cover and pages made from sugarcane waste
- 40 leaves (80 pages) of 70gsm lined cream paper
- Sugarcane logo printed on inside cover and pages
Colours
Natural
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm | 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | 100mm x 165mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Cover Type | Soft |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Binding Method | Saddle-stitch |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Leaves | 40 |
|---|
| Page Weight | 70 gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 0.5mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | FSC Certified Kraft Cardboard |
|---|
| Pages | Sugarcane Paper |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 33 x 24 x 25 cm |
|---|
| Carton weight | 10.20 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|