SKU: 125058
Product Wire: Download PDF
Description
Carry bag made from 180gsm paper with coloured ribbon handles. The gusset and top edge are reinforced for added strength.
Features
- Paper carry bag made from 180gsm FSC-certified materials
- Coloured ribbon handles
- Reinforced gusset and top edge
- Perfect for gifting
Colours
Bag - Natural, White, Navy, Black.
Dimensions
- H 254mm x W 330mm x Gusset 127mm (excludes handle)
- Handle Length: 360mm
Branding Options
| Screen Print | Front - 250mm x 160mm (one colour) | Back - 250mm x 70mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | Front - 250mm x 160mm (White and Natural Bags only) |
|---|
Specifications
| Capacity | 9L |
|---|
| Paper Weight | 180gsm |
|---|
| Ribbon | Satin Weave |
|---|
| Internal Colour | White Bag - White Inside | Natural bag, Navy Bag, Black Bag - Natural Inside |
|---|
| Digital Packaging Print | Due to the uncoated substrate, ink will be absorbed into the product, resulting in a more subdued colour output that more closely resembles the uncoated pantone equivalent. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bag | FSC Paper |
|---|
| Ribbon Handles | Polyester (PES) |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 53 x 27 x 35 cm |
|---|
| Carton weight | 12.30 kg |
|---|
| Units per carton | 150 |
|---|