SKU: 110795
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable ID holder with a reliable steel spring and a standard dome attachment for holding plastic ID card holders. It has a pocket clip on the reverse and a split ring on the top for attaching it to a lanyard. Lanyards and clear vinyl ID holders are available on request.
Features
- Retractable ID holder with reliable steel spring
- Dome attachment for holding plastic ID card holders
Colours
White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Dark Blue, Purple, Black.
Dimensions
- Dia 35mm x L 85mm x 12mm.
- Extended Length: 1000mm (includes clip and dome attachment)
Branding Options
| Pad Print | 28mm circle |
|---|
| Resin Coated Finish | 30mm circle. |
|---|
Specifications
| Extended Length | 1m (includes clip and dome attachment) |
|---|
| ID card holding method | Standard dome attachment |
|---|
| Clip-on method | Pocket Clip | Split Ring (for attaching it to a lanyard) |
|---|
| Retractable | Yes |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Casing | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Cord | Polyester (PES) |
|---|
| Pocket Cip | Steel |
|---|
| Split Ring | Steel |
|---|
| Dome Attachment | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 49 x 41 x 25 cm |
|---|
| Carton weight | 15.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|