SKU: 110811
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable plastic ballpoint pen with a white barrel, a translucent soft-touch grip and shiny chrome trim. It has a black large volume refill with 1800 metres of German manufactured Dokumental ink.
Features
- Retractable plastic ballpoint pen with a white barrel
- 1800m of black Dokumental ink
- Translucent soft-touch grip and shiny chrome trim
Colours
Yellow, Orange, Red, Bright Green, Dark Green, Light Blue, Dark Blue, Purple, Black.
Dimensions
- Dia 14mm x L 140mm x 17mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 45mm x 7mm | Pen - Positions D & E - 32mm x 8mm |
|---|
| Direct Digital | Pen - Positions D & E - 45mm x 6mm | Pen - Positions D & E - 32mm or 6mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte |
|---|
| Grip Finish | Frosted Translucent |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 58 x 32 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 13.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|