SKU: 108474
Product Wire: Download PDF
Description
Classic 16GB flash drive with a soft-touch case and an aluminium swivel. Helix has a USB 2.0 interface with a read speed of 5MB/s and a write speed of 3MB/s, with data uploading available on request. The flash drive has two presentation options: a magnetic closure gift box or the Helix Mini Case.
Features
- Classic 16GB flash drive made from ABS with an aluminium swivel
- 10MB/s read, 3MB/s write
- Data uploading is available on request
- Presentation: Optional Helix mini case or gift box with magnetic closure
Colours
Silver/Black, White/Black, Yellow/Black, Orange/Black, Red/Black, Bright Green/Black, Green/Black, Teal/Black, Light Blue/Black, Blue/Black, Purple/Black, Black/Black.
Dimensions
- Flash drive: L 56mm x W 20mm x 10mm.
- Gift box: L 95mm x W 44mm x 22mm.
- Mini Case: L 70mm x W 25mm x 15mm.
Branding Options
| Pad Print | Flash Drive - 28mm x 15mm |
|---|
| Laser Engraving | Silver Swivel - 28mm x 15mm |
|---|
| Direct Digital | Flash Drive - 28mm x 15mm |
|---|
| Pad Print | Gift Box - 60mm x 20mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Data Storage Capacity | 16GB |
|---|
| Opening | Swivel |
|---|
| Interface | USB 2.0 |
|---|
| Max. Read Speed | 10MB/s |
|---|
| Max. Write Speed | 3MB/s |
|---|
| Laser Engrave Finish | Silver Swivel : Natural Etch |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Case | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Swivel | Aluminum |
|---|
Packaging
Bubble wrap sleeve or optional magnetic closure gift box or helix mini case.
Carton
| Carton size | 43 x 28 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 5.00 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|