SKU: 108400
Product Wire: Download PDF
Description
Medium-size (approximately A5) wiro bound notebook which has 60 leaves (120 pages) of 70gsm lined paper and a pen loop. It has a hard cover which is finished with kraft paper to produce a natural look. Allegro has a black Kraft Pen with a cardboard barrel.
Features
- Medium-sized (approximately A5) wiro bound notebook with a matching kraft pen
- 60 leaves (120 pages) of 70gsm lined paper
- Hard cover finished with kraft paper
Colours
Notebook: Natural, Navy, Black.
Dimensions
- W 146mm x L 179mm x 15mm.
Branding Options
| Pad Print | Notebook - 55mm x 55mm | Notebook - 65mm x 35mm |
|---|
| Pad Print | Pen Positions D & E - 55mm x 7mm |
|---|
| Screen Print | Notebook - 150mm x 90mm (one colour) |
|---|
| Screen Print | Pen Position A - 60mm x 12mm | Pen Position B - 45mm x 25mm |
|---|
| Direct Digital | Pen Positions D & E - 90mm x 5mm |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | White |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Binding Method | Wiro |
|---|
| Leaves | 60 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 1.5mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Pen Included | Yes |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Kraft - Unbleached |
|---|
| Pages | Kraft - Bleached |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 35 x 40 x 31 cm |
|---|
| Carton weight | 8.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|