SKU: 108274
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable plastic ballpoint pen with a soft-touch grip and shiny chrome trim. It has a black refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink.
Features
- Retractable plastic ballpoint pen with a white barrel
- 1200m of black Dokumental ink
- Soft-touch grip and shiny chrome trim
Colours
White/Yellow, White/Orange, White/Pink, White/Red, White/Bright Green, White/Light Blue, White/Dark Blue, White/Purple, White/Black, Black/Black.
Dimensions
- Dia 10.5mm x L 143.5mm x 15mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 45mm x 12mm. |
|---|
| Direct Digital | Pen - Positions D & E - 50mm x 6mm. |
|---|
| Pad Print | Cardboard Pen Sleeve - 55mm x 20mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Cardboard Pen Sleeve - 80mm x 25mm (Natural only) |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Gloss |
|---|
| Grip Finish | Matte |
|---|
| Trim | Shiny Chrome with a Colour Matched Clip |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 48 x 32 x 19 cm |
|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|