SKU: 108030
Product Wire: Download PDF
Description
Vibrant BPA-free 750ml aluminium drink bottle which has a secure screw on lid with a flip out drinking valve and a carry handle. An optional natural gift box is available on request. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Vibrant 750ml aluminium drink bottle
- Features a secure screw on lid with a flip valve and straw
- Equipped with a convenient carry handle
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Silver, White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Dark Green, Light Blue, Dark Blue, Purple, Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 73mm x H 255mm.
- Gift box: H 295mm x W 76mm x 76mm.
Branding Options
| Pad Print | 45mm circle | 50mm x 25mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | 122mm x 170mm. |
|---|
| Rotary Digital Print | 160mm x 227mm. |
|---|
| Digital Print | Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 750ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Flip valve lid with a straw |
|---|
| Carry Handle | Yes |
|---|
| Finish | Silver Bottle - Shiny Steel | Coloured Bottles - Gloss Painted |
|---|
| Hot Liquids Suitable | No |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Aluminium |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional gift box.
Carton
| Carton size | 78 x 40 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 8.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|