SKU: 107947
Product Wire: Download PDF
Description
Twist-action recycled aluminium ballpoint pen with a shiny anodised barrel, shiny chrome accents and a stylus. It has a black large volume refill with 800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Twist-action recycled aluminium ballpoint pen with a stylus
- 800m of black Dokumental ink
- Anodised barrel with shiny chrome trim
- Optional pen sleeve available
Colours
Matte Silver, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 139mm x 13mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions F, G, H & I - 38mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 30mm x 12mm (one colour)| Position B - 30mm x 20mm (one colour). |
|---|
| Laser Engraving | Positions F, G, H & I - 42mm x 6mm (Recommended). |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collecion | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Cross Style - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Anodised |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Grip | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| Stylus | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 28 x 19 cm |
|---|
| Carton weight | 10.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|