SKU: 107740
Product Wire: Download PDF
Description
Twist-action plastic ball pen with black trim which has a stylus for use with touch screens and a black refill with 600 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Twist-action plastic ballpoint pen with a stylus
- 600m of black Dokumental ink
- ABS barrel with black trim
- Optional pen sleeve available
Colours
White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Teal, Light Blue, Dark Blue, Purple, Black.
Dimensions
- Dia 13mm x L 134mm x 17mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 50mm x 6mm | Positions D & E - 32mm x 8mm. |
|---|
| Direct Digital | Positions D & E - 50mm x 5mm | Positions D & E - 30mm x 6mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 600m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Gloss |
|---|
| Trim | Black |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| Stylus | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 53 x 31 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 13.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|